جراحی پلاستیک و انواع آن

جراحی پلاستیک تا به امروز تحولات بسیاری داشته است و ارتقاء سطح آگاهی عموم از این پیشرفت ها و توانمندی ها، رویکرد بسیاری از افراد جامعه را به بهره گیری از نتایج تحولات مزبور به همراه داشته است. اگرچه سالیان درازی از شکوفایی رشته جراحی پلاستیک نمی گذرد، اما این بخش از علم پزشکی توانسته است جای خود را در برطرف نمودن مشکلات جسمی و روحی بیماران بازنماید.

جراحی پلاستیک یکی از شاخه های رشته پزشکی در سطح فوق تخصص می‌باشد که دربرگیرنده بخش‌های متعددی از علم جراحی (از جمله ، جراحی فک و صورت و جمجمه، جراحی ناهنجاری های مادرزادی، جراحی زیبائی، جراحی دست و میکروسکوپی و سوختگی) می‌باشد. افرادی که به عنوان جراح پلاستیک دست به اعمال جراحی فوق می زنند پزشکانی هستند که پس از کسب درجه دکتری در پزشکی عمومی و گذراندن دوره تخصصی جراحی عمومی (5-4 سال) مجوز ورود به دوره فوق تخصص جراحی پلاستیک را دریافت می نمایند. این دوره شامل سه سال آموزش های گوناگون در زمینه جراحی پلاستیک و زیبائی بوده و نیز با توجه به پیچیدگی های اعمال جراحی پلاستیک پیداست که گذراندن این مراحل از آموزش تخصصی و فوق تخصصی لازمه پزشکانی است که مبادرت به انجام این گونه اقدامات جراحی می نمایند. جراحان پلاستیک و زیبایی ایران مفتخرند که همگام با پیشرفت های علمی جهانی از تازه ترین و به روزترین تکنیک های جراحی در درمان بیماران خود بهره گیرند. یکی از بازتاب های این مطلب، مراجعه تعداد قابل توجهی از ایرانیان مقیم خارج از کشور و نیز اتباع کشورهای دیگر به جراحان پلاستیک ایران می باشد.

انواع جراحی های پلاستیک به شرح زیر هستند:

  • جراحی سینه
  • جراحی شکم
  • جراحی گوش
  • جراحی گونه
  • جراحی بینی
  • جراحی پلک

 

ps-0
ps-2
ps-3

ابدومینوپلاستی

یكی از شایع ترین مراجعات در جراحی های زیبایی، بدشكلی ها و نازیبایی های شكم است به قسمی كه برجستگی بیش ازحد نامتعارف شكم، شلی و افتادگی پوست شكم و وجود چین های متعدد در پوست شكم هنگام نشستن، كه پوشیدن بسیاری از لباس ها را غیرممكن می سازد، یا وجود ترک های فراوان در پوست شکم چنان آزاردهنده است كه بیمار را ترغیب به انجام عمل جراحی می كند.

ابدومینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی شکم اقدامی تهاجمی جهت صاف و کشیده کردن شکم به وسیله ی خارج کردن پوست وچربی اضافی و سفت کردن عضلات جدار شکم می‌باشد. ابدومینوپلاستی برخلاف اعمال جراحی محدود مثل پلک یا بینی یک اقدام جراحی عمده محسوب می‌گردد و اگر در فکر انجام ابدومینوپلاستی هستید بهتر است قبل از عمل اطلاعات کافی در مورد آن به دست آورید و با چشمانی باز تصمیم بگیرید. ابدومینوپلاستی برای بیماری مناسب است که تمام اقدامات غیر تهاجمی‌تر مثل رژیم و ورزش و... را امتحان کرده و نتیجه نگرفته و در حال افزایش وزن است.

 

بلفاروپلاستی

عمل جراحی بلفاروپلاستی (عمل جراحی پلاستیک پلک چشم) می باشد. جراحی بلفاروپلاستی شامل برداشتن ظریف پوست‌های اضافه و تنظیم چربی‌های داخل پلک می‌باشد. می توان دو پلک فوقانی را  با هم و پلک‎های تحتانی را با هم جراحی كرد، ولیکن اكثراً  پف پلکهای فوقانی و پایین بصورت همزمان عمل می شوند. عمل جراحی معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود. در بعضی موارد نیاز به اعمال جراحی دیگری توام با عمل بلفاروپلاستی می باشد؛ از قبیل لیفت ابرو , فیکس کردن ابرو , فیکس کردن غده اشکی , پیوند چربی , تزریق چربی و بخصوص عمل توام افتادگی پلک.

گاهی نیز لازم است ابتدا و یا همزمان، افتادگی ابرو و پیشانی با لیفت آندوسكوپی اصلاح گردد. در افراد جوان گاهی به دنبال عمل لیفت پیشانی و ابرو،  پوست اضافی پلک از بین می رود و نیازی به جراحی بلفاروپلاستی نیست. عمل زیبایی پلک با لیزر و یا دستگاه‌های دیگر قابل انجام است ولیکن استفاده از دستگاه امواج رادیویی جدیدترین وسیله برش در جراحی های زیبایی صورت می باشد. در صورت افتادگی بخش خارجی ابرو و عدم انجام لیفت ابرو , نیاز به تزریق بوتاکس بعد از جراحی بلفاروپلاستی است. هزینه جراحی زیبایی پلک بالا (هزینه بلفاروپلاستی) پس از معاینه توسط جراح پلک و تعیین نوع عمل جراحی زیبایی قابل اعلام است.

 

ps-7
ps-8
ps-9

رینوپلاستی

رینوپلاستی (عمل جراحی بینی) اساساً یک عمل جراحی برای تغییر ساختاری بینی است که می‌تواند برای بهبود عملکرد یا زیبایی بینی انجام شود. رینوپلاستی برای بهبود عملکرد بینی است که به آن ترمیم مجرای بینی هم گفته می‌شود. رنو پلاستی عبارت است از صاف کردن غضروف و استخوان تقسیم کننده داخل بینی (تیغه) جهت بهبود تنفس و رفع گرفتگی بینی و همچنین صاف کردن دیواره‌های کناری بینی. رینوپلاستی زیبایی هم عبارت است از تغییر ساختمان بیرونی بینی برای بهبود تعادل و ظاهر چهره. رینوپلاستی به‌طور روزافزون به‌عنوان یک عمل جراحی توسط زنان و مردان در هر سنی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از جراحی رینوپلاستی می‌توان برای جراحی بینی گوشتی، استخوانی، بینی عقابی و … بهره برد.

شما می‌توانید با استفاده از عمل جراحی رینوپلاستی که برای زیبایی بینی یا بهبود عملکرد آن و یا به هر دوی این دلایل انجام می‌شود، ساختار بینی‌تان را تغییر دهید. اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از عمل جراحی بینی کسب کنید، دقت کنید که مشاوره قبل از عمل با دکتر و حفظ ارتباط مداوم در طول چند هفته قبل از انجام عمل، اهمیت بسیار زیادی دارد. شما به این فرصت نیاز دارید تا بتوانید خود را ازنظر روحی و فیزیکی برای عمل جراحی بینی آماده کنید. درهرصورت، خواست دکتر این است که بتوانید بهتر نفس بکشید و همچنین احساس بهتری در مورد شکل بینی‌تان داشته باشید. دکتر برای هر دو نوعِ اصلاحِ زیبایی و عملکرد، هر دو تکنیک جراحی رینوپلاستی اولیه و ثانویه (اصلاحی) را ارائه می‌دهد.

 

ماموپلاستی

عمل جراحی کوچک کردن سینه در بانوان که به عنوان ماموپلاستی کاهشی یا مامو پلاستی کاهنده نیز شناخته می شود، یک نوع عمل جراحی زیبایی است که برای کاهش اندازه سینه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در طول عمل کوچک کردن سینه ، چربی، بافت غدد و پوست از سینه شما برداشته می شود، و سپس این بافت ها تغییر شکل داده می شوند و به این ترتیب وضعیت قرارگیری سر سینه اصلاح می شود. اندازه سینه تحت تاثیر ژن ها، هورمون ها، چارچوب بدن و وزن بیمار می‌باشد. در اکثر زنان، سایز سینه متناسب با اندازه سایر اعضای بدن است، اما برخی زنان نیز سینه هایی دارند که بطور خاص بسیار بزرگ هستند. سینه های زنان به هورمون استروژن حساس هستند. سینه های فرد می توانند در طول دوره نوجوانی یا پس از یائسگی، بزرگ شوند. در برخی موارد استفاده از هورمون تراپی (HRT) نیز می تواند باعث بزرگ شدن سینه ها شود. برخی زنان همچنین ممکن است با عدم تقارن قابل توجه (اندازه یا ظاهر متفاوت) بین سینه های خود مواجه شوند.

عمل جراحی ماموپلاستی یا جراحی زیبایی سینه می تواند به زنانی کمک کند که از ظاهر، وزن یا افتادگی سینه های خود ناراضی هستند و به دنبال کوچک کردن سینه و بالا بردن بیشتر آن می باشند. به هر حال، اندازه سینه با توجه به وزن بدن تغییر می کند و به همین خاطر ممکن است به خاطر اضافه شدن وزن یا بارداری اندازه سینه حتی پس از عمل جراحی نیز تغییر کند. جراحی کوچک کردن سینه زنان می تواند برای کوچک کردن سینه مردان نیز استفاده گردد. که این روش درمانی به عنوان ژنیکوماستی نیز شناخته می شود.

 

sp-4
sp-5
sp-6

جراحی زیبایی زاویه دار کردن فک

شکل و اندازه اسکلت و بافت نرم صورت از عوامل اساسی پروفیل صورت به شمار می‌روند. بینی، گونه‌ها و چانه یک مثلث طلایی را در وسط صورت تشکیل می‌دهند. متعادل و متقارن بودن پیشانی، بینی، گونه‌ها و چانه یک چهره زیبا را خلق می‌کند. یکی از راه‌های داشتن یک صورت متقارن، عمل زاویه دار کردن فک و صورت است. هدف اصلی عمل جراحی زاویه دار کردن صورت، ایجاد یک تقارن خوب بین اجزای صورت است. بسته به نیازهای فرد، این عمل می‌تواند هم به عنوان یک روش تکی و هم در ترکیب با چند عمل جراحی دیگر انجام شود.

 

برای زاویه‌دار کردن فک و صورت از چه روشی استفاده می‌شود؟

از طریق عمل جراحی زاویه‌دار کردن فک، می‌توان ویژگی‌های صورت را به طور چشمگیری بهبود داد؛ این کار یا از طریق افزایش حجم مناطق دارای کمبود حجم و یا از طریق کاهش حجم مناطق بسیار برجسته انجام می‌شود. معمولاً کاهش حجم با کاهش مناطق استخوانی یا بافتی برجسته انجام می‌شود؛ در حالی که برای تقویت حجم از روش پُر کردن با بافت بدن خود فرد (پیوند استخوان، غضروف و چربی) و یا پروتزهای مصنوعی سازگار با بدن استفاده می‌شود.

 

اتوپلاستی

بسیاری افراد از زمان کودکی با اندازه و ظاهر گوش خود مشکل دارند یا اینکه برآمدگی گوش آن‌ها آن‌چنان که باید متقارن نیست یا افتادگی بیش‌ازحد دارد. به همین خاطر ممکن است کودک در مدرسه اذیت شود و بزرگسالان نیز ممکن است سعی کنند با پنهان کردن گوش به وسیله موهایشان یا استفاده از کلاه، ظاهر نامناسب گوش خود را پنهان کنند. خوشبختانه، عمل زیبایی گوش که به‌ عنوان جراحی پلاستیک گوش نیز شناخته می‌شود، در حال حاضر برای برطرف کردن مشکلات زیبایی گوش قابل استفاده است. عمل گوش فقط باید توسط یک جراح پلاستیک با تجربه انجام شود و می‌تواند نتایج شگفت‌انگیز بر ظاهر، اعتمادبه‌نفس و کیفیت کلی زندگی بیمار داشته باشد. این عمل جراحی ترمیمی به‌طور گسترده در بین بزرگسالان و کودکان متداول است.