جراحی زیبایی بینی یا رینو پلاستی

رینوپلاستی یا جراحی بینی عمل تغییر شکل بینی با هدف زیباسازی بینی و با حفظ عملکردهای طبیعی آن است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای تغییر شکل دادن است. رینوپلاستی یا جراحی بینی به عملی گفته می شود که در آن، جراحی با در نظر گرفتن ملاحظاتی از قبیل عدم ایجاد مشکلات تنفسی، اقدام به زیباسازی و انجام تکنیک های جراحی پلاستیک و جراحی زیبایی بینی با هدف تغییر شکل و بهبود ظاهر بینی می نماید.

اقدامات قبل از عمل جراحی بینی

 • قبل از انجام عمل زیبایی بینی باید ناشتا باشید. دو هفته سیگار نکشید. دو هفته مُسکن هایی مثل آسپیرین و بروفن مصرف نکنید.
 • قبل از عمل به مدت 8 ساعت چیزی نخورید تا معده شما کاملا خالی باشد.
 • تعدادی آزمایش، قبل از عمل جراحی باید انجام شوند.
 • ممکن است نیاز باشد از بینی
 • سی تی اسکنتهیه کنید.

 

اقدامات بعد از عمل جراحی بینی

لطفا توصیه هایاین بخش را مطالعه نموده و بعد از عمل جراحی زیبایی بینی با دقت اجرا کنید تا بهترین نتیجه ممکن را از عمل زیبایی بینی خود بگیرید . توصیه می شود که این لیست را با خود همراه داشته باشید و از روز جراحیشروع به پیرویاز آن کنید.

 1. در صورت ایجاد علایم زیر فورا از طریق منشى به پزشک خود اطلاع دهید : خونریزى از بینى به صورت خون روشن و غیر خونابه اى- تب بالاى ٣٨/٥ درجه - تهوّع و استفراغ مکرر–اسهال-گیجى-درد شدید در ناحیه بینى-تنگى نفس-ضربان بالاى قلب یا تنفس سریع - جوش هاى پوستى ریز فراوان در بدن
 2. هنگام استراحت به مدت هفت روز با استفاده از دو یا چند بالش سر خود را بالاتر از  بدن نگاه دارید .
 3. به مدت ٧٢ ساعت بعد از جراحى بر روى گونه ها اطراف چشم و روى اسپلینت ( قالب ) بینى کمپرس یخ قرار دهید .کمپرس را روى اسپلینت فشار ندهید .
 4. تورم بینى و صورت بعد از دو تا سه روز به حداکثر خود مى رسد و این نرمال است .
 5. اگر احساس درد دارید از مسکن ( استامینوفن ٥٠٠ هر ٤ تا ٦ ساعت ) بعد از جراحى استفاده کنید .
 6. استامینوفن با الکل همزمان استفاده نشود.
 7. اگر درد ندارید از ضد درد استفاده نکنید.
 8. اگر احساس نگرانى یا اضطراب دارید از زاناکس ٥/. هر ٨ ساعت به مدت ٢٤ تا ٤٨ ساعت استفاده کنید . همراه زاناکس قرص خواب آور دیگرى استفاده نکنید .
 9. در همان روز جراحى حدود ٤ ساعت بعد از عمل مى توانید از مایعات و غذاهاى آبکى نرم استفاده کنید . از روز بعد از جراحى مى توانید از غذاهاى نرم معمولى استفاده کنید ولى به مدت دو هفته از خوراکى هایى که نیاز به گاز زدن و حرکت شدید فک دارد ، نظیر سیب ، هویج و بلال خوددارى نمایید .
 10. ممکن است براى ٣ تا ٤ روز ترشحات خونابه ایى از بینى داشته باشید که طبیعى است . پانسمان زیر بینى را با یک گاز استریل عوض کنید . البته خون روشن مهم است و باید آن را جدى بگیرید . بینى خود را نمایید و محل بخیه را دستمال کاغذى که غیر استریل است دستکارى نکنید . هر وقت ترشحات قطع شد مى توانید پانسمان زیر بینى را استفاده نکنید .
 11. براى جلوگیرى از خونریزى به مدت ٣ هفته بعد از جراحى فین نکنید . سعى کنید عطسه نکنید ولى در صورت عطسه اجبارى با دهان باز عطسه کنید .
 12. در هفت روز اول که اسپلینت دارید مى توانید سر خود را به سبک سالن هاى آرایش بشویید طورى که اسپلینت ( قالب ) روى بینى خیس نشود . به عبارت دیگر مو هاى خود را یک نفر از پشت براى شما بشوید .
 13. مى توانید روى محل هاى بخیه را با یک گوش پاک کن آغشته به سرم شستشو ( یا آب اکسیژنه ) تمیز کنید و بعد روى آن ها را پماد موپیروسین یا جنتامایسین  بزنید . گوش پاک کن آغشته به پماد را مختصرى داخل بینى هم مى توانید ببرید .
 14. تا چهار هفته بعد از عمل به شدت مراقب باشید ضربه به بینى شما نخورد .
 15. بعد از پایان هفته سوم فعالیت هاى ورزشى خود را مى توانید از سر بگیرید .
 16. تا ٤ هفته از عینک استفاده نکنید . استفاده از لنز تماسى مانعى ندارد .
 17. تا شش ماه از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید خوددارى نمایید .
 18. اسپلینت ( قالب ) روى بینى یک هفته بعد از عمل برداشته مى شود .
 19. گاهى نوک بینى و دندان هاى جلویى کاهش حس دارند . بعد از حدود دو ماه این مشکلات برطرف مى شوند .
 20. تامپون استفاده نمى شود ولى استفاده از پانسمان هاى کوچک داخل بینى امکان پذیر است که فرداى روز عمل از بینى خارج مى شوند . بعد از آن استفاده از قطره یا اسپرى نرمال سالین براى مرطوب نگاه داشتن داخل بینى توصیه مى شود .
 21. تا 3 هفته ازفین کردن خوددارینمایید.در صورت لزوم میتوانید بینیرا به آرامیبا گاز استریل پاک کنید. میتوانید پانسمان ( گاز استریل) جلویبینیخود را تا وقتیکه ترشحات متوقف شود تعویض کنید.فین کردن ممکن است به جدا شدن بخیه های داخل بینی و یا احیانا پاره شدن مخاط داخل بینی بیانجامد.

 

معیارهای زیبایی بینی

بینی زیبا چه شکلی است؟ اصلا آیا می توان برای بینی زیبا، استاندارد تعریف کرد؟ حتما شنیده اید که زیبایی یک مفهوم نسبی است. اما با این وجود تعادل و توازن همواره پسندیده است و زیبا شمرده می شود. بینی عمل شده باید هم زیبا باشد هم طبیعی و این دو نباید با هم در تناقض باشند. امروزه علم زیبایی شناسی توانسته معیارهایی را مشخص کند که همه دنیا آن را می پذیرند و بینی را که مطابق آن معیارها عمل شده باشد زیبا در نظر می گیرند . تعدادی از این معیارهای زیبایی در این مقاله معرفی شده اند.

 

چگونه یک عمل رینوپلاستی موفق داشته باشیم؟

بهتر است چند دقیقه قبل از جراحی در کلینیک حضور داشته باشید. از شب قبل از جراحی هیچ نوع خوردنی یا نوشیدنی را نباید مصرف کرده باشید. کارکنان بیمارستان اضطراب شما را درک می کنند و سعی می کنند با رفتار دوستانه خود شما را آرام کنند. یک روز بعد از انجام عمل جراحی برای برداشتن تامپون و معاینه بینی به مطب دکتر ابدالی مراجعه خواهید نمود. یک هفته پس از جراحی برای باز کردن اسپلینت بینی و بخیه های بیرونی به مطب دکتر مراجعه می کنید.

 

جراحی بینی استخوانی

مهمترین شاخص در نتیجه نهایی زیبایی بینی، ضخامت پوست است. اگر پوست بینی نازک باشد و استخوان و غضروف های محکمی داشته باشد به آن بینی استخوانی (غضروفی) می گویند. این بینی ها نتیجه زیبایی بهتری دارد و با احتمال خیلی بیشتر رضایت بیمار و اطرافیانش فراهم می شوداز طرف دیگر اگر ضخامت پوست بینی زیاد باشد و از غضروف های غیر محکمی بر خوردار باشد به آن بینی گوشتی می گویند و نتیجه جراحی ضعیف است و رضایت بیمار و اطرافیانش از جراحی کمتر است. حالت های ترکیبی دیگری هم وجود دارد. برای مثال بینی با پوست ضخیم و غضروف های ضخیم ( نیمه گوشتی ) یا بینی پوست نازک و غضروف های نازک ( نیمه استخوانی ) یا بینی با ضخامت متوسط و... در نهایت باید گفت هر قدر غضروف های بینی محکم تر باشد و پوست بیمار نازک تر باشد امکان ایجاد تغییرات مورد نظر بیمار و جراح بیشتر است.

 

جراحی بینی گوشتی

با تکنیک های قدیمی تر ، تقریباً کار خاصی برای بینی های گوشتی نمی شد کرد چون تکنیک های قدیمی بیشتر کاهنده بودند و شامل تراش دادن استخوان و غضروف می شدنداما امروزه چون بینی های گوشتی با تقویت غضروف شکل داده می شوند، حالت داده می شوند و بازآرایی می شوند، برگشت یا افتادگی بینی های گوشتی خیلی کم شده و شاید اصلا اتفاق نیفتد.

 

جراحی بینی عروسکی

در مورد زیبایی بینی و صورت استاندارد های جهانی وجود دارد. به عبارت دیگر با نزدیک تر شدن فرهنگ ها در اثر رسانه های جمعی فراگیر استاندارد های زیبایی هم حالت جهانی یافته است. استاندارد های زیبایی با تجزیه و تحلیل صورت زیباترین افراد به دست آمده است. در مورد زیبایی بینی این استاندارد ها بر اساس شکل، اندازه و زوایای اجزای مختلف بینی نسبت به هم و نسبت به صورت مشخص شده است. نکته مهمی که در این رابطه باید ذکر کرد این است که استاندارد به صورت یک محدوده می باشد و به صورت یک عدد دقیق نیست.

 

رینوپلاستی ترمیمی

یکی از مشکلاتی که بسیاری از جراحان پلاستیک با آن برخورد می کنند افرادی هستند که بلافاصله بعد از جراحی از ظاهر بینی خود ابراز نارضایتی می کنند و از جراح خود درخواست می کنند که تا دیر نشده باید برای شان ترمیم انجام دهند! افرادی که برای جراحی مراجعه می نمایند باید آگاه باشند که اولا تا دو ماه بینی ورم عمده دارد و بزرگتر از اندازه واقعی است.

بنابراین قضاوت در مورد سایز آن صحیح نیست . بعد از دو ماه نیز اگر فرد از ظاهر بینی خود رضایت کافی نداشته باشد باید به این نکته توجه نماید که عمل ترمیم تا یک سال از نظر علمی صحیح نیست. زیرا پوستی که تازه از روی اسکلت جدا شده اگر زودتر از یک سال، مجددا از روی ساختار خود جدا شود احتمالاً آسیب می بیند. آسیب دیدن پوست بینی فاجعه ای غیر قابل جبران است .

 

کاربرد لیزر در جراحی بینی

درست است که لیزر در شاخه‌های دیگر علم پزشکی خیلی پیشرفت کرده، مثلاً در علم چشم پزشکی واقعاً لیزر پیشرفت خارق‌العاده‌ای کرده و همکارای چشم پزشک ما کارایی می کنند که باعث تعجب همه می شود. ولی لیزر در زمینه رینوپلاستی هنوز آنقدر پیشرفت نکرده است. یعنی اینکه جراحی زیبایی بینی با لیزر انجام نمیشود. در عمل رینوپلاستی، تنها ایجاد چند برش‌ ساده‌ای با لیزر امکان پذیر است. ولی تأثیرگذاری روی استخوان و غضروف و مخاط داخل بینی در حال حاضر به هیچ عنوان با لیزر امکان‌پذیر نیست. این از آرزوهای ما است که روزی با لیزر بینی را عمل کنیم. یعنی بدون اینکه دست به تیغ بزنیم با لیزر بینی را عمل کنیم، ولی در حال حاضر استفاده از لیزر در جراحی فقط نقش تبلیغاتی دارد و بس!

 

BotoxINT01
Plastic Surgery Recovery
Body Couture Sx Las Vegas Plastic Surgery Face 5