جراحی زیبایی فک و صورت

جراحی زیبایی صورت شامل موارد گوناگونی از جمله زاویه دار کردن فک و صورت، جراحی گونه، جراحی برطرف کردن چاقی صورت و گردن، افتادگی فک، از بین بردن غبغب، لیپوساکشن صورت و تزریق ژل و چربی به صورت می‌باشد.

روش‌هایی که اغلب در جراحی زیبایی فک مورد استفاده قرار می‌گیرند عباتند از:

عرض و مرتفع بودن استخوان فک

کوچک کردن استخوان فک، هدفی استاندارد برای برطرف کردن عریض و مرتفع بودن آن است. برای کوچک نمودن این قسمت از صورت چندین روش مختلف وجود دارد که می‌تواند جزئی یا تهاجمی باشد. برای این منظور استئوتومی یا برش استخوان لازم است اما به احتمال زیاد باعث ایجاد خطراتی ازجمله عدم تقارن و برگشت دوباره به شکل قبلی می‌شود.

 

BotoxINT01
Plastic Surgery Recovery
Body Couture Sx Las Vegas Plastic Surgery Face 5

هیپرتروفی عضله فک (بزرگ بودن فک بیش از حد لزوم)

دلیل بسیار شایع مربعی شکل بودن صورت آسیایی‌ها، هیپرتروفی عضله فک است. کاهش اندازه عضلات با استفاده از بوتاکس روشی بسیار ساده و مؤثر است که برای دست یافتن به یک صورت لاغر مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج این روش ۶ تا ۸ ماه دوام می‌آورد و می‌تواند بدون هیچ‌گونه عوارض جدی تکرار شود. به منظور جلوگیری از فروافتادن گونه‌ها یا برجسته شدن زاویه فک، حتماً باید قبل از درمان، تحت معاینه قرار گیرید.

 

مربعی شکل بودن استخوان فک

پهن و برجسته بودن استخوان فک نیز یکی از ویژگی‌های مشترک آسیایی‌ها می‌باشد. مربعی بودن استخوان فک ظاهری مردانه به زنان می‌دهد، از این‌ رو اکثر زنان آسیایی می‌خواهند از شر آن خلاص شوند. برای کاهش زاویه فک دو روش وجود دارد: استئوتومی از طریق داخل دهان و دیگری از طریق خارج آن. تورم شدید، آسیب‌های عصبی و عدم تقارن ازجمله عوارض جانبی این روش هستند.

 

وجود چربی دهانی (چربی بوکال)

وجود چربی دهانی دلیل شایع چاق بودن صورت است. حذف چربی دهانی می‌تواند میزان چاقی صورت را کاهش دهد و یک خط V شکل برای صورت ایجاد کند. با ایجاد یک برش کوچک در ناحیه دارای چربی، لایه‌های چربی به آسانی بیرون می‌آیند و زخم آن نیز به سرعت بهبود می‌یابد.

 

تزریق چربی

چربی به عنوان پُرکننده‌ای ایمن شناخته شده است که خود به خود تولید می‌شود و می‌تواند هر قسمتی از بدن را پُر کند. تزریق چربی به ناحیه چانه و پروتز چانهبا استفاده از تکنیک‌های خاص در برداشت و پردازش آن، می‌تواند یک چهره طبیعی‌تر و نتایج با دوامی به فرد بدهد. گاهی اوقات لازم است برای حفظ شکل ایجاد شده، ناحیه درمان شده دست‌کاری شود.

 

چربی زیر فک

گاهی اوقات چربی زیر فک با چربی دهانی (بوکال) که در بالا واقع شده است، اشتباه گرفته می‌شود. چربی زیر فک، گونه‌ها را دچار افتادگی می‌کند و آن‌ها را تا قسمت پایین صورت و نزدیک زاویه دهان می‌آورد. این همان پدیده پیری است. برخی افراد خیلی زودتر از این که پیر شوند، دچار این پدیده می‌شوند. افتادگی چربی زیر فک یکی از عواملی است که زاویه صورت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر چربی زیر فک کوچک باشد، می‌توان آن را با روش تجزیه، تخلیه کرد. اگر چربی زیر فک بزرگ باشد، باید لیپوساکشن را همراه با لیفتینگ صورت انجام داد.

 

معاینات قبل از عمل جراحی زاویه‌دار کردن فک و صورت

1- مزیت برجسته کردن: با باریک و برجسته کردن نوک فک، شکل کلی صورت شما فوق‌العاده بهتر به نظر می‌آید.

2- رفع عدم تقارن دو طرف صورت: اگر از نامتقارن بودن دو طرف صورت خود نگران هستید، می‌توانید عمل جراحی فک انجام دهید و از نتایج آن لذت ببرید.

3- کوچک کردن فک بزرگ: اگر استخوان فک شما پهن است، به طور قطع یک فک بزرگ و مربعی شکل دارید.

 

آماده شدن برای عمل زاویه‌دار کردن فک و صورت

 • خودداری کردن از مصرف برخی داروهای خاص یا تنظیم داروهای در حال مصرف
 • توقف مصرف سیگار یا الکل قبل از عمل جراحی (۲ تا ۳ هفته قبل از عمل)
 • خودداری کردن از مصرف آسپیرین، داروهای ضدالتهابی خاص و مکمل‌های گیاهی؛ چرا که این‌ها باعث افزایش خونریزی می‌شوند.

 

BotoxINT01
Plastic Surgery Recovery
Body Couture Sx Las Vegas Plastic Surgery Face 5
 

مزیت‌های عمل زاویه‌دار کردن فک و صورت

به منظور دستیابی به اهداف مورد نظر بیمار، لازم است وی قبل از عمل، جلسه مشاوره‌ای با دکتر داشته باشد. در طول جلسه مشاوره بیمار این فرصت را دارد که در مورد اهداف مدنظر خود با ایشان صحبت کند. دکتر متخصص به دقت بیمار را تحت معاینه قرار می‌دهد تا در مورد انتظارات عمل جراحی با بیمار به توافق برسد. هر بیماری متفاوت از دیگری است؛ بنابراین با توجه به نیاز بیمار، یک تکنیک و روش جراحی خاص در نظر گرفته می‌شود.

 

عوارض و خطرات عمل زاویه‌دار کردن فک و صورت

لازم است بیماران بدانند که هر عمل جراحی عوارض و خطرات خاص خود را دارد. با این حال اگر یک بیمار قبل از عمل به درستی معاینه شود و بعد از عمل نیز به درستی تحت مراقبت قرار گیرد، این خطرات می‌تواند رفع شود یا کاهش یابد. عوارض و خطرات مربوط به عمل زاویه‌دار کردن فک، بسته به ماهیت روش جراحی متفاوت است. به طور کلی برخی از خطرات عبارتند از:

 • خونریزی
 • لخته شدن خون
 • عفونت
 • کبودی و ورم کردن
 • ضعیف بودن روند بهبودی
 • درد مداوم
 • باقی ماندن جای زخم
 • وارد آمدن آسیب به عصب‌ها، رگ‌های خونی، عضلات و استخوان‌های اطراف
 • تغییر در ظاهر پوست
 • ایجاد خطوط نامنظم روی پوست یا استخوان
 • مشکلات مربوط به پروتز گونه و چانه
 • عدم تقارن
 • عوارض بیهوشی
 • احتمال لازم بودن عمل جراحی مجدد
 • بعد از عمل

 

انتظارات بعد از عمل

نتایج نهایی عمل زاویه‌دار کردن فک و صورت در طولانی‌مدت دوام خواهد آورد، با این حال در مرحله بهبودی اولیه، ورم، کبودی، بی‌حسی یا ناراحتی‌هایی وجود دارد که معمولاً گذرا هستند و می‌توان آن‌ها را با دارو، کمپرس سرد و استراحت کافی کنترل کرد. برای کاهش خطر عفونت و درد، پزشک برای شما آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و مسکن تجویز خواهد کرد.

 

مراقبت‌های بعد از عمل

 1. دستورالعمل‌های توصیه‌شده بعد از عمل را به دقت دنبال کنید.
 2. به مدت ۱ تا ۲ هفته، به ویژه در هنگام خوابیدن سر خود را بالا نگه دارید.
 3. داروهای تجویز شده را مطابق دستور پزشک مصرف کنید.
 4. به طور منظم از پمادهای مخصوص صورت استفاده کنید و روی نواحی تحت درمان کمپرس سرد بگذارید.
 5. اگر در داخل دهانتان زخم وجود دارد، به طور منظم دهان خود را بشویید یا بعد از هر وعده غذایی آب قرقره کنید.
 6. به مدت ۲ تا ۳ هفته یک رژیم غذایی نرم انتخاب کنید.
 7. به مدت ۳ تا ۴ هفته از فعالیت‌های شدید جسمی اجتناب کنید.

 

هزینه‌های عمل زاویه‌دار کردن فک و صورت چگونه است؟

معمولاً هزینه‌های عمل جراحی زیبایی قابل ‌توجه است. هزینه عمل زاویه‌دار کردن فک و صورت می‌تواند بسیار متفاوت باشد. هزینه‌ها به شرح زیر است:

o   دستمزد جراح

o   هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی

o   آزمایش‌های پزشکی (خون و تصویربرداری‌های رادیولوژی)

o   هزینه بیهوشی

o   هزینه پروتز

o   هزینه داروها

o   هزینه لباس بعد از عمل