کاشت موی BHT

تکنیک :BHTکاشت مو به روش BHT یکی از روش هایی است که نیاز به دقت و ظرافت دارد زیرا در مواقع لزوم و ضروری از این روش کاشت مو استفاده می‌کنند.

 
BotoxINT01
Plastic Surgery Recovery
Body Couture Sx Las Vegas Plastic Surgery Face 5

انواع کاشت مو به روشBHT

کاشت موهای ریش صورت روی سر: در کاشت مو به روش BHT (بی اچ تی) می‌توان به‌جز پشت سر، از نقاط دیگر بدن نیز گرافت‌های مو را به روش FUE استخراج کرد و مورداستفاده قرار داد. با ترکیب کاشت موهای پشت سر و موهای بدن، می‌توانیم بیش از 5000 گرافت مو را طی دو تا سه روز پیوند بزنیم.

کاشت موهای بدن در ریش و سبیل: می‌توان از این روش برای بازیابی موهای صورت که ریزش کرده‌اند یا نازک شده‌اند، استفاده کرد. همچنین درصورتی‌که بر اثر یک تصادف یا هر اتفاق دیگری در محل رویش موهای ریش جای زخم باقی مانده باشد، می‌توان به روش BHT (بی اچ تی) این جای زخم را پوشاند.

کاشت موهای سر در ریش و سبیل: برای کاشت ریش و سبیل همچنین می‌توان از موهای پشت سر گرافت مو تهیه کرد. با این روش هم می‌توان ریزش مو یا نازک شدن موهای ریش و سبیل را درمان کرد و همچنین جای زخم و بخیه روی ریش و سبیل را پوشاند.

کاشت موهای سینه روی سر: متأسفانه استخراج گرافت مو از سینه معمولاً نتایج خوبی به همراه ندارد چراکه موهای سینه به اندازه کافی برای پیوند زدن قوی نیستند، بنابراین ما در انتخاب شخص مناسب برای انجام این عمل بسیار محتاط و حساس هستیم. درصورتی‌که موهای سینه شخص بسیار قوی و برای کاشت مو مناسب باشد می‌توان تا 1500 گرافت مو را از سینه به سر پیوند زد.

 

کلیات کاشت مو به روشBHT

BHT مخفف عبارت body hair trans  است که در پارسی آن را برداشت مو از بدن ترجمه می‌کنند. در روش‌های کاشت مو مهمترین رکن دارا بودن بانک موی مناسب است یعنی فردی که تمایل به کاشت مو دارد باید بانک موی کافی و مناسبی داشته باشد که بتوان از موهای پشت سر موها را برداشت کرد و در نواحی که ریزش مو رخ داده است کاشت مو را انجام داد  ولی  در برخی از موارد پیش می‌آید که فرد بانک موی ناکافی و یا ضعیفی دارد و تقریبا انجام برداشت از نواحی پشت سر وی امکان پذیر نیست یا اینکه نتیجه دلخواه به ثمر نمیرسد در این مواقع برای پر کردن موها و رسیدن به تعداد تار موی ممکنه از  سایر نقاط تنه یا بدن مانند : نواحی اطراف قفسه سینه ، کتف ، ران و کمر را با ابزاری مخصوص برداشت می کنند  و آنها را لا به لای موهای کاشته شده می کارند .

شایان ذکر است که برای انجام کاشت مو به روش BHT باید فرد شرایط انجام این روش را دارا باشد .

 

کاشت مو به روش BHT یا برداشت مو از بدن (Body Hair Transplant)

در عمل‌های کاشت مو معمولاً از موی سر استفاده می‌شود، با این حال گاهی موی کافی روی سر بیماران وجود ندارد و بانک موی سر آنان برای دستیابی به نتیجه دلخواه کافی نیست. در چنین مواردی می‌توان موی بدن را برای کاشت به کار برد، چون موی بدن از نظر ساختار و کیفیت شباهت بسیاری به موی سر دارد. مو را می‌توان از پا، بازو، شکم، قفسه سینه، پشت بدن، زیربغل یا حتی صورت گرفت.

موی بدن برخی بیماران می‌تواند منبع هزاران گرفت یا پیوند باشد و ناحیه‌های اهدا کننده بسیاری را به ویژه برای بیمارانی ایجاد کند که بدنی پرمو دارند. از این ناحیه اهدا کننده وسیع برای پرپشت کردن کلی مو یا پر کردن طاسی وسط سر در عمل‌هایی بهره گرفته می‌شود که در صورت عدم برداشت مو از بدن به دلیل محدودیت بانک موی سر قابل انجام نبود.

با این حال روش برداشت مو از بدن یا BHT برای ترمیم کامل موی سر یا ترمیم خط رویش مو کاربرد ندارد. موی بدن به روش FUE (استخراج واحد فولیکولی) جدا می‌شود، بدون این که جای زخم باقی بماند. سپس گرفت‌های مو به همان تکنیک کاشت گرفت‌های موی سر در پوست سر کاشته می‌شود.

 

چه کسانی مناسب کاشت مو به روش  BHTهستند؟

موهای اهدایی معمولاً از قسمت تراشیده سر، برای مثال پشت یا کنار سر، گرفته می‌شود. اما اگر بیمار در این نواحی از سر موی کافی نداشته باشد، بعضی از عمل‌های کاشت مو قابل انجام نخواهد بود. یکی از دلایل نداشتن بانک موی کافی ریزش موی معمول و دلیل دیگر این است که به دلیل کاشت مو در گذشته نمی‌توان دیگر از پوست سر به عنوان ناحیه اهدا کننده استفاده کرد. نتایج کاشت مو با موی اهدایی نامناسب معمولاً رضایت‌بخش نیست، چرا که ریزش مو را فقط در حد جزیی جبران می‌کند. به علاوه جای زخم جلب توجه خواهد کرد.

 

تفاوت بین کاشت مو به روش BHT-FUE و روش متعارف   FUE

روش برداشت مو از بدن در اصل همان تکنیک استخراج واحد فولیکولی (FUE) یا یک به یک است؛ فقط  ناحیه‌های اهدا کننده از پوست سر به ریش، قفسه سینه، بازو، پا و … گسترش یافته است. روش BHT عموماً در مواردی به کار برده می‌شود که پوست سر دیگر برای استخراج گرفت مناسب نباشد یا موی سر به اندازه کافی پرپشت نباشد.

با توجه به این که سر در بسیاری موارد ناحیه اهدا کننده مناسبی نیست، روش FUE تکامل داده شد و روش BHT  ابداع گردید. واحدهای فولیکولی در صورت وجود شرایط فیزیولوژیک به طور مستقیم از نواحی مختلف بدن، مانند سینه، شکم، بازو یا پا، گرفته و در پوست سر کاشته می‌شود.

گرفت‌های گرفته شده به روش BHT چرخه رشد متفاوتی دارد، هرچند برای اثبات این موضوع باید پژوهش‌های بیشتری انجام شود. همچنین این گرفت‌ها با گرفت‌های سر از این نظر تفاوت دارد که در اولی یک تار مو و در دومی 1 تا 4 تار مو وجود دارد.

 

تفاوت‌های اصلی بین روش کاشت موی  BHT-FUE و FUE عبارت است از:

postbullets جهت رشد واحدهای فولیکولی

postbullets نوع پوست و ویژگی‌های آن

postbullets عمق واحد فولیکولی زیر پوست

postbullets ضخامت و ساختار مو (صاف، مجعد یا فر بودن)

 

جراح کاشت مو به روش برداشت مو از بدن، باید اطلاعات و تجربه کافی در زمینه روش‌های کاشت FUT و FUE داشته باشد و بتواند اصول تئوری را به مرحله عمل درآورد تا نتیجه موفقیت‌آمیز به دست آید. اصل‌هایی که جراح باید حین کاشت مو در نظر بگیرد عبارت است از:

  1. استخراج صحیح موهای اهدایی
  2. آماده‌سازی مناسب واحدهای فولیکولی
  3. نگهداری بدون اشتباه گرفت‌های استخراج شده و آب‌رسانی آن‌ها به شیوه صحیح
  4. کاشت مناسب گرفت‌ها و در نظر گرفتن جهت رشد و نظم و آرایش گرفت‌ها
  5. ایجاد یک خط رویش موی طبیعی
  6. دقت و مهارت بالا در انجام عمل و آسیب رساندن به حداقل گرفت‌ها

 

سه عامل کلیدی موفقیت کاشت مو به روش BHT به شرح زیر است:

  1. استخراج فولیکول‌های مو
  2. چرخه رشد موهای بدن
  3. سازگاری موی سر با موی بدن

 

محدودیت‌های BHT

تا کنون پژوهش کافی در زمینه برداشت مو از بدن به عنوان یک تکنیک کاشت مو  انجام نشده است و اکثر پژوهش‌ها بر روش‌های FUE  و FUT متمرکز شده است. روش BHT به دلیل نبود تجربه و دانش کافی عموماً به عنوان آخرین روش کاشت و افزایش موی سر در نظر گرفته می‌شود.

بیمارانی که درصدد انجام کاشت مو به روش BHT هستند، باید بدانند که تضمینی برای ریشه‌دار شدن درصد بالایی از ایمپلنت‌ها (گرفت‌های کاشته شده) وجود ندارد. ممکن است ساختار موی بدن پس از کاشت تغییر کند، موی کاشته شده در اکثر موارد بلندتر و صاف‌تر می‌شود و شباهت جالب توجهی به ساختار موی سر پیدا می‌کند.

این نکته را به بیمارانی که قصد عمل BHT دارند یادآوری می‌کنیم که این روش آخرین راه ‌حلی است که متخصصین برای کاشت مو از آن بهره می‌گیرند و میزان موفقیت آن قابل پیش‌بینی نیست. بنابراین بیماران متقاضی BHT باید از شرایط و معیارهای عمل، برای مثال TDI مناسب، به طور کامل برخوردار باشند. درمان در شرایط خاص به بیمارانی توصیه می‌شود که پیش از این کاشت مو انجام داده‌اند یا این که نتایج عمل‌های قبلی‌ آنها طبیعی نیست و بر روند زندگی اثر گذاشته است.

با توجه به نکته‌های بیان شده تمام متقاضیان روش BHT باید درباره مناسب بودن این عمل، شرایط و نتایج آن به تفصیل با متخصص کاشت مو مشورت کنند. در هر حال عمل باید توسط جراح مجرب کاشت مو انجام شود، چرا که کاشت مو به روش برداشت مو از بدن به تجربه، دانش و مهارت‌های جراح در انجام عمل بستگی دارد.

 

مزایای کاشت مو به روش BHT (بی اچ تی)

ایده‌ی گرفتن گرافت‌های مو از بدن بسیار فوق‌العاده است. در طی سال‌های بسیار زیادی پزشکان افرادی که ریزش موی شدید داشته و بانک موی قوی نداشتند را از انجام عمل کاشت مو ناامید می‌کردند. در گذشته درصورتی‌که بانک موی سر شخص به اندازه کافی نبود، امکان کاشت مو در تمامی ‌نقاط طاس سر و پوشش دادن کامل سر وجود نداشت.

شیوه‌ی کاشت موهای بدن، دریچه‌ی جدیدی بر روی تکنولوژی کاشت مو باز کرده و محدودیت کاشت مو نسبت به بانک موی پشت سر را کاملاً برطرف کرده است. درروش BHT (بی اچ تی) می‌توان از بسیاری از نقاط بدن برای گرفتن گرافت مو استفاده کرد ازجمله: ریش و سبیل، موهای دست، موهای سینه، شکم و پاها. مهم‌ترین مزایای کاشت مو به روش BHT (بی اچ تی) عبارت‌اند از:

postbullets با این روش می‌توان طاسی‌های وسیع را نیز درمان کرد (ازجمله ریزش بسیار شدید موی سر بر اثر آلوپسی ژنتیکی یا باقی ماندن جای زخم و بخیه بزرگ روی سر.)

postbullets این روش کم تهاجمی است.

postbullets در این روش هیچ برش و بخیه‌ای در کار نیست.

postbullets مدت زمان ریکاوری بعد از کاشت مو بسیار کوتاه است (محل گرفتن گرافت‌های مو ظرف یک هفته کاملاً بهبود می‌یابد.)

postbullets جای زخم در محل گرفتن گرافت مو بسیار ریز و نامعلوم است.

postbullets این روش برای کاشت ابرو نیز بسیار مناسب است.