postbullets لیزر موهای زائد...


اگر از روش های برطرف کردن موهای زائد از جمله اپیلاسیون، تیغ، مومک، موبر و دستگاه اپیلیدی خسته شده اید و یا جوش‌ها و موهای زیر پوستی باعث بدفرم شدن و لکه لکه شدن پاهاى شما شده است و یا اگر دچار تیرگى و چروک ناحیه زیر بغل و بیکینى ناشی از موهاى زائد هستید و دنبال یک مرکز مناسب برای لیزر موهای زائد میگردید با ما همراه باشید تا با تمام نکات ضروى در مورد لیزر موهای زائد آشنا شوید....

26 1 96
27 1 96
Laser hair

postbullets لیزر موهای زائد چگونه است و آیا باعث از بین رفتن موها می‌شود؟
اشعه لیزر با قدرت بالا به پیاز مو تابانده می شود و آن‌ها را از بین می‌برد. پیگمنت‌های موجود در مو اشعه را جذب می‌کند و موها را درون پیاز مو از بین می‌برد. تنوع لیزرها و منابع نوری آن‌ها می‌تواند برای از بین بردن موهاى زائد مورد استفاده قرار گیرد.
لیزر موى زائد معمولا 4 تا 6 جلسه به فاصله ماهی یک‌بار برای صورت و به فاصله 2 ماه یک بار برای بدن تکرار می‌شود. براى صورت معمولا با انجام 4 تا 6 جلسه تعداد موها خیلی کمتر می‌شود. البته به شرطی که فرد مشکل هورمونی در پایه نداشته باشد؛ در غیر این صورت احتمال بازگشت موهای زائد خیلی بیشتر است و لیزر موهای زائد فایده‌ای نخواهد داشت. بنابراین اگر فرد مورد بررسی قرار گرفت و در آزمایش‌ها مشخص شد مشکل هورمونی ندارد، می‌تواند لیزر را شروع کند و اگر مشکل هورمونى داشت باید علاوه بر لیزر از دارو براى تنظیم هورمون نیز استفاده کند. اما باید در نظر داشته باشید که لیزر، موهای زائد را صفر نمی‌کند، ولى در عین حال با کاهش شدید موهاى زائد، این افراد رضایت بسیار خوبى خواهند داشت .

postbullets چرا لیزر موى زائد باید چندین جلسه تکرار شود؟
هر تار مو طی سه مرحله رشد می‌کند ولی تنها در فاز رشد فعال (فاز آناژن) است که تراکم ملانین به اندازه‌ای که انرژی نورانی را در حد تخریب جذب می‌کند، می‌رسد. در هر مقطع زمانی فقط تعداد یک سوم از موها در این فاز قرار دارند، لذا حداقل ۴ تا ۶ جلسه برای از بین بردن موهای زائد با لیزر نیاز می‌باشد. بهترین کاندیدهای لیزر موهای زائد اشخاصی با موهای تیره و رنگ پوست روشن هستند، گاهی اشخاص دارای پوست تیره یا رنگ موهای روشن نیازمند جلسات بیشتری برای رفع موهای زائد می‌باشند.

 postbullets عوارض لیزر موهاى زائد چیست؟

اگر فرد آفتاب گرفته باشد ممکن است پوستش بسوزد و جای آن لک‌های سفید و یا تیره ایجاد شود. همچنین اگر بعد از لیزر مراقبت‌های لازم را رعایت نکند یا در صورت ایجاد زخم آن را دستکاری کند و تاول ایجاد شود، ممکن است جای آن باقی بماند. علاوه بر این اگر فردی که از لیزر استفاده می‌کند اگر تبحر کافی نداشته باشد و شرایط دستگاه را براساس رنگ پوست بیمار درست تنظیم نکند، ممکن است منجر به ایجاد زخم، لک و تاول شود.

postbullets آیا فقط پزشک متخصص پوست باید لیزر موهای زائد را انجام دهد؟

بله. بهتر است متخصص پوست لیزر موهای زائد را انجام دهد زیرا دستگاه‌ها و پوست‌های مختلف را می‌شناسد و کار را صحیح انجام می‌دهد. عدم آگاهى کافى از انواع تیپ‌هاى پوستى و فازهاى مختلف رشد مو در نواحى مختلف بدن و همچنین عدم آشنایی با انواع دستگاه‌هاى لیزر مو، باعث می‌شود عوارض ناشى از لیزر مو و همچنین میزان عدم پاسخ به لیزر در اینگونه افراد بالاتر باشد.

postbullets تفاوت انوع لیزرها در چیست و از کجا بفهمیم کدام دستگاه مناسب‎تر است؟
در کل براى از بین بردن موى زائد دو سیستم وجود دارد: سیستم‌های لیزری و سیستم‌های غیر لیزری. دستگاه‌های غیر لیزری، سیستم‌های نوری هستند که ipl نام دارند. این دستگاه‌ها مناسب هستند اما قدرتشان به اندازه لیزر نیست. در واقع از آنجایی که سیستم‌های لیزری گران‌قیمت هستند، سیستم غیرلیزری ipl طراحی شد که دسترسی به آن آسان‌تر و هزینه‌هایش کمتر است اما در عین حال عوارض و احتمال سوختگی پوست و بازگشت مو با آن بیشتر است. سیستم‌های لیزری انواع مختلفی دارند از جمله الکساندرایت و دایود و ان دى یگ (N-D YAG ) با مکانیسم‌ها و طول موج‌های مختلف که هریک برای نوع به خصوصی از پوست مثل سبزه، روشن، سفید، تیره و ... کاربرد دارند. به عبارت دیگر لیزری که برای پوست روشن استفاده می‌شود، شاید مناسب پوست سبزه نباشد و بالعکس. انتخاب نوع لیزر با پزشک است و پزشک باید با تمامی این لیزرها آشنایی داشته باشد.

postbullets چرا برخی از افراد با انجام لیزر دچار سوختگی می‌شوند؟

دلیل آن انتخاب نادرست دستگاه لیزر است، همچنین بیشتر دستگاه‌هاى لیزر براى پوست‌هاى روشن مناسب هستند و در پوست‌هاى تیره‌تر باید با انرژى کمتر کار کرد تا از سوختگى احتمالى خوددارى شود ، با این شرایط موها ممکن است از بین نروند و فقط کمى نازک‌تر شوند و به ناچار بیمار تعداد جلسات بیشترى را به امید گرفتن نتیجه متحمل شود، که این علاوه بر هزینه کردن بیشتر، اتلاف وقت بیشتر، خطر بروز عوارض احتمالى ناشی از جلسات زیاد لیزر و یا IPL را به همراه خواهد داشت .

postbullets آیا ممکن است لیزر باعث تیرگی پوست شود؟

اگر باعث سوختگی شود ممکن است پوست را تیره کند اما در حالت عادی پوست را تیره نمی‌کند.
آیا لیزر موهای زائد روی باروری و غدد لنفاوی تاثیر می‌گذارد؟

خیر. لیزری که در ناحیه بیکینی یا زیر بغل انجام می‌شود هیچ ارتباطی با اجزای داخلی بدن مثل تخمدان یا بافت سینه ندارد و هیچ آثار بدی نمی‌گذارد. این مسئله در جهان مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده است که میزان نفوذ لیزر در پوست خیلی کم و شاید در حد چند میلی‌متر است؛ بنابراین کلاً به بافت‌های زیری نمی‌رسد که بتواند مشکلی ایجاد کند. انرژی لیزر به صورت گرما آزاد می‌شود و گرما در عمق بافت نفوذ نمی‌کند بلکه فقط تا
لایه‌هاى سطحی از پوست نفوذ می‌کند.

postbullets آیا انجام لیزر در بارداری ممنوع است؟

در بارداری بهتر است از لیزر استفاده نشود اما در شیردهی مشکلی ندارد.

آیا ممکن است بیماریهای واگیردار پوستی مثل زگیل از طریق دستگاه لیزر منتقل شوند؟

بله، ممکن است. در این زمینه گزارش‌هایی بوده است. اگر دستگاه لیزر آلوده به ویروس زگیل یا ویروس‌های دیگر باشد ممکن است این ویروس به فرد دیگر منتقل شود بنابراین کسی که به این بیماری‌ها مبتلاست باید حتما پزشک را از آن آگاه کند و استفاده از لیزر را تا زمان رفع ویروس و درمان بیماری به تعویق بیندازد.

 postbullets آیا این لیزر دردناک است؟

میزان درد در افراد مختلف، متفاوت است. درد آن درحد متوسط است و شدید نیست. می‌توان از پماد بی حس کننده استفاده کرد تا دردناک نباشد.

بین آفتاب گرفتن و لیزر موهای زائد چقدر باید فاصله باشد؟

فرد نباید تا 3 ماه قبل از لیزر، آفتاب بگیرد یا از سولاریم استفاده کند.

postbullets چه کسانی نباید از لیزر استفاده کنند؟

کسانی که باردار هستند، کسانی که بیماری‌های عصبی دارند و ممکن است جای لیزرشان را بکنند و دستکاری کنند و کسانی که به خاطر شغلشان مجبورند ساعات طولانی در آفتاب باشند و همچنین کسانی که در محل مورد نظر، عفونت فعال یا زخم دارند باید تا زمان بهبود عفونت و زخمشان صبر کنند و از لیزر موهاى زائد استفاده نکنند.

postbullets چرا باید لیزر بدن هر دو ماه یکبار باشد ولى لیزر صورت هر ماه تکرار شود ؟
این بدلیل تفاوت در الگوى رشد مو بین صورت و اندام است. فاز آناژن همان زمانى است که موها رشد می‌کنند و بلند می‌شوند، این فاز در صورت یک ماه طول می‌کشد ولى در اندام دو ماه یا حتى بیشتر طول می‌کشد .

postbullets لیزر موهاى زائد در چه افرادى بهتر پاسخ می‌دهد؟
لیزر موى زائد بیشتر برای افرادی مناسب است که پوست روشن و کلفت دارند و موهای زائد آن‌ها تیره (قهوه‌ای و سیاه) می‌باشد. ولى امروزه با استفاده از سیستم‌هاى لیزرى پیشرفته، این امکان وجود دارد مه حتى در پوست‌هاى تیره و برنز شده هم لیزر مو بدون عوارض سوختگى انجام شود و آن استفاده از سیستم N-D YAG ( ان دى یگ) مى‌باشد .
در بین جلسات لیزر مو نباید از روش‌هایی از قبیل بند انداختن یا کندن موهای زائد استفاده کرد. از انجام این قبیل اقدامات حداقل دو هفته قبل از جلسه‌ی لیزر درمانی اجتناب کنید و موهای ناحیه مورد نظر را فقط باید با تیغ اصلاح کرد.

postbullets نتایج
اولین اثر لیزر در از بین بردن موهاى زائد دو هفته بعد از اولین جلسه لیزر درمانی مشخص می‌شود، تا دو هفته اول لیزر مراجعه کننده هیچ اثری را نمی‌بیند، پس از گذشت دو هفته موهای لیزر شده سست و نازک‌تر می‌شود و رشد موهای زائد نیز کم می‌شود و هر بار که لیزر موهای زائد تکرار می‌شود به موازات آن تراکم موها نیز کمتر می‌شود تا اینکه بالاخره اکثر مو‌های زائد ( ۸۰ تا ۱۰۰ درصد ) از بین می‌روند.

postbullets بعد از تعداد جلسات مورد نیاز لیزر، نتیجه تا چه زمانی ماندگار است؟
معمولا بعد از 4 تا 6 جلسه لیزر با کاهش شدید تعداد موها و همچنین کاهش شدید رشد موها بر مى‌خوریم. اگر فرد مشکل هورمونى نداشته باشد معمولا نیاز به مراجعه دوباره ندارد، ولى افرادى که دچار تنبلى تخمدان‌ها هستند ممکن است نیاز به تکرار دوباره لیزر، در حد سالى یک تا دوبار داشته باشند. البته موارد ذکر شده مربوط به لیزر موهاى صورت است و در مورد بدن معمولا لیزر موها پس از پایان دوره درمان نیاز به تکرار نیست و فرد براى همیشه از موهاى زائد رها می‌شود.

postbullets چرا بعضى جاها لیزر کل بدن را با هزینه‌هاى خیلى کم انجام می‌دهند ؟
دستگاه‌هاى لیزر و IPL بسیار زیادى با قیمت‌هاى پایین در کشور چین تولید شده است که افرادى سودجو بدون هیچ اطلاعات درستى از لیزر و عوارض احتمالى آن اقدام به خرید آن‌ها کرده‌اند و در بعضى آرایشگاه‌ها و حتى منازل و بدون رعایت نکات ایمنى هموطنان را با قیمت‌هاى کم لیزر می‌کنند .
گرچه تاکنون عوارض خطرناکى از لیزر گزارش نشده است ولى معلوم نیست در افرادى که مخصوصا لیزر کل بدن را با این دستگاه‌هاى غیر استاندارد و بدون تاییدیه انجام می‌دهند و به دلیل عدم کارایى دستگاه، مجبورند تعداد جلسات زیادى بدنشان را زیر دستگاه قرار دهند، خطراتى سلامت آنان را تهدید نکند.
از طرفى لیزرهایی که توان و انرژى پایینى دارند و از قدرت زیادى برخوردار نیستند، ممکن است برعکس، این لیزر ضعیف باعث رشد بیشتر و افزایش ضخامت موها شود. بنابراین دقت کنید فریب قیمت‌هاى پایین را نخورید و به افرادى که در مکان‌هاى غیر پزشکى اقدام به انجام لیزر می‌کنند به هیچ وجه اعتماد نکنید، حتى اگر دوست شما باشند.

postbullets در پایان باید گفت :
لیزر موهای زائد صورت و بدن یک روش دائمی و بی خطر برای از بین بردن و رفع موهای زائد بدن و صورت می‌باشد. لیزر بهترین راه درمان موهای زائد در تمام نواحی بدن و صورت از جمله چانه، پشت لب، گونه، گردن، دست، پا، کمر و ... می‌باشد. در این روش نور لیزر فقط ریشه موهای زاید را تحت تاثیر قرار داده و به نواحی مجاور پوست و بافت‌های عمیق‌تر بدن صدمه‌ای را وارد نمی‌کند و تا کنون عوارض خطرناکى به جز قرمزی و التهاب چند روزه پوست برای این روش دیده نشده است .