postbullets روش کاشت موی safer

روش کاشت موی اتوماتیک یا SAFER که مخفف (Suction Assisted Follicular Ex traction and) است در واقع همان روش FIT (FUE) است با این تفاوت که برای برداشت گرافتها از نواحی دهنده پشت سر از دستگاه استفاده می شود.
این دستگاه omnigraft نام دارد و ساخت یک کمپانی فرانسوی به نام (medicamat) است که اولین بار در حدود سال 2000 میلادی وارد ایران شد. (بنابراین برخلاف تبلیغات موجود دستگاه جدیدی نیست).

Safer
Safer2
Safer1

در آن زمان دستگاه مذکور توسط تعداد محدودی از پزشکان مورد استفاده قرار گرفت و از آن به عنوان کاشت موی اتوماتیک یا (AHRS) نام برده می شد. در آن زمان دستگاه مذکور قابلیت برداشت گرافتها به روش FIT، جدا نمودن گرافتها و نیز کاشت آنها با متد پانچ را داشت.

postbullets روش کاشت موی safer در ایران

پس از مدتی انجمن متخصصان پوست ایران طی نامه ای در مورخه 18/12/81 ممنوعیت این دستگاه را به دلیل زیان آور بودن برای افرادی که تحت عمل پیوند مو قرار می‌گیرند اعلام نمود. علل عمده‌ای که برای غیر علمی بودن این دستگاه ذکر شد عبارت بودند از:
- احتمال انتقال بیماریها به دلیل عدم امکان استریل نمودن کلیه قسمتهای دستگاه بخصوص تیوپهای انتقال دهنده گرافتها
- ایجاد تخریب در نواحی دهنده و گیرنده
- استفاده از مکانیسم قدیمی و مطرود شده پانچ گرافت.

postbullets روش کاشت موی safer در اروپا

در سال 2002 نیز در کنگره اروپایی پیوند مو در لندن یکی از پزشکان فرانسوی که جزو شرکت سازنده دستگاه است مقاله ای ارائه داد که مورد مخالفت تمامی اعضاء و متخصصان کشورهای دیگر قرار گرفت و ایشان نتوانست پاسخ سئوالات مختلف مطرح شده را بدهد و یکی از ایرادات عمده مطرح شده این بود که مکانیسم دستگاه طوری است که 30 تا 50 درصد فولیکول‌های ناحیه دهنده را از بین می‌برد و بقیه دستگاه همان پانچ قدیمی است که دیگر همه جراحان کاشت مو به دلیل جوشگاه‌هایی که در ناحیه گیرنده برجای می‌گذارد.
 چند سالی است که آن را کنار گذاشته اند و کسی هم خریدار آن نیست. زیرا نه بیمار راضی است و نه پزشک راضی می‌شود با آن کار کند و بعداً کمپانی سازنده دستگاه و نیز انجمن بین المللی جراحان پیوند مو اعلام کردند این دستگاه فقط برای آموزش کاشت مو و برای افراد مبتدی و تازه کار می‌تواند مفید باشد.

postbullets کاشت موی اتوماتیک

چند سال بعد کمپانی فرانسوی اقدام به ساخت نوع جدیدتری از دستگاه نمود که در واقع همان دستگاه قبلی بود با این تفاوت که قسمت جدا کننده گرافتها حذف شده و صفحه دستگاه نیز به شکل دیجیتالی کار می‌کرد. این در واقع همان دستگاهی است که اخیراً تبلیغاتی در مورد آن در ایران می شود و توسط تعداد بسیار اندکی از پزشکان در ایران خریداری شده است.
نام آن را نیز تغییر داده و از AHRS به SAFER یا «کاشت موی اتوماتیک» تبدیل کرده اند. در واقع این دستگاه اتوماتیک هم نیست چون برداشت گرافتها بصورت تک تک با هندیپس دستگاه ولی توسط پزشک یا تکنسین انجام می شود. این روش همان FIT است که هم بصورت دستی و هم با این دستگاه و نیز بسیاری از انواع دستگاههای مشابه نیز انجام می‌شود.
چندی پیش روش FIT در بیانیه ای که توسط انجمن بین المللی جراحان پیوند مو (ISHRS) منتشر شد با روش FUT مورد مقایسه قرار گرفت که در همین بخش، مقاله آن موجود است و این انجمن در مجموع روش FUT را برتر و با کیفیت بالاتری می‌داند.
ضمناً سایر عیوب این دستگاه که قبلاً ذکر شد هنوز هم در نوع جدید آن وجود دارد. همانطور که قبلاً هم گفته شد این دستگاه برای آموزش کاشت مو و برای افراد مبتدی و تازه کار که توانایی تربیت تکنسین ندارند خوب است.

postbullets کاشت موی اتوماتیک همان کاشت مو توسط روبات است؟

نکته دیگر اینکه این دستگاه هیچگونه ارتباطی با کاشت موی روباتیک «کاشت مو توسط روبات» ندارد. روبات کاشت مو در آمریکا در حال ساخت بوده و آرتاس (ARTAS) نام دارد. همانطور که در بخش «پاسخ به پرسش‌ها» نیز ذکر گردید، در آخرین همایش بین المللی سالیانه انجمن جراحان پیوند مود (ISHRS)  که در سال 2011 در ایالت آلاسکای آمریکا برگزار گردید سازندگان این روبات فقط از ماکت آن پرده برداری کرده و اظهار داشتند با توجه به نواقص زیادی که این روبات دارد هنوز به حد تولید صنعتی و قابل فروش نرسیده و در حال حاضر مشغول رفع نواقص آن هستند. بنابراین روبات کاشت مو نیز هنوز در دنیا کار خود را شروع نکرده است.
درحقیقت امروزه از روش‌های پیشرفته تقسیم فولیکولی و تهیه گرافت‌های فولیکولار یونیت (FU) با استفاده از میکروسکوپهای تخصصی استفاده می شود و در ناحیه طاس یا کم پشت سر با استفاه از ابزار و تجهیزات بسیار ظریف و با دقت بسیار بالا کاشت انجام می شود و این روشی است که تمامی بزرگان این رشته انجام می‌دهند و نتایج بسیار خوب و رضایت بخشی به همراه دارد.

postbullets عملکرد دستگاه SAFER چگونه است؟

دستگاه SAFER اتوماتیک هم نیست. چون برداشت گرافتها به صورت تک تک توسط هندپیس دستگاه ولی توسط پزشک یا تکنسین انجام میشود.نکته دیگر این که این دستگاه ارتباطی با کاشت مو توسط روبات ندارد که در حال تحقیق و مطالعه است و به کار گیری آن منوط به زمان و هزینه بالایی است.

postbullets از کاشت موی اتوماتیک چیزی می‌دانید؟

تقریباً نیمی از مردان در سن بالای 50 سال مشکل ریزش مو دارند.بر اساس آمار سال 2008 حدود 000/250 عمل جراحی کاشت مو در جهان انجام پذیرفته است. عمل جراحی پیوند مو به عنوان اثربخشترین درمان این مشکل است.

تکنیک FUE(Follicular Unit Extraction)یکی از پیشرفته ترین متدهای کاشت مو است. که با کمک یک پانچ تیز کوچک که مستقیماً باعث خروج واحد فولیکول به صورت تک تک از پوست مو انجام میپذیرد بدون این که یک اسکار خطی بر جای گذارد.

اسکار خطی مربوط به روش معمول کاشت مو یعنی FUT(Follicular Unit Transplantation) میباشد. روش FUEبا تهاجم کمتر، بهبود سریعتر و عدم وجود اسکار واضح میباشد. مهمترین عارضه این روش درجه بالای قطع فولیکول‌های مو و نیاز به تکنیک و مهارت بالای جراح می‌باشد که مانع از کاربرد مورد قبولتر آن می‌گردد.

سیستم روباتیک، در صورت موفقیت قادر است که تفاوت در نتایج را به دلیل تفاوت در تکنیکهای فردی کاهش دهد. تحقیقات بسیار اندکی در این زمینه در سالهای اخیر انجام شده است.

Ondaو همکاران سیستم جداسازی روباتیکی طراحی کردهاند که همچنان توسط پزشکان هدایت میشود. Gildenbergکه سیستم روباتیک واقعی مطرح کرده است که با کمک از دید وی استریوتاکتیک قادر است به شکل سه بعدی موها را مورد هدف قرار دهد. با این سیستم کاشت بیشتری انجام میشود ولی متأسفانه هنوز جزئیات چاپ شدهای از چگونگی کارکرد سیستم وجود ندارد.

روش روباتیک اگر چه یک ایده نوین در کاشت مو محسوب میشود ولی به دلیل قیمت بالا، عدم توانایی در تهیه فولیکولار یونیتهای با کیفیت و عدم وجود قدرت قضاوت با دانش فعلی هنوز جای خود را باز نکردهاند و در آینده نزدیک میتواند جایگزین نیروی انسانی گردد.

و اما روش اتوماتیک که از جمله آنها ماشینی جهت کاشت FUEبه نام Maticبود که با وجودی که سرعت بیشتر و میزان بیشتری فولیکولار یونیت در یک زمان محدود تهیه میکرد ولی به دلیل چرخش بیشتر واحدهای فولیکولار بیماران را در ریسک آسیب به واحد فولیکولی بیشتر از روش معمول قرار میداد.

در سال 2008 در کره روشی جهت سرعت بخشیدن به برداشت گرافت توسط Choiو همکاران ارائه شد که دستگاه مکانیکی به نام Choi Implantorبود که باندهای 4 1 تایی مو را برداشت میکرد و توسط یک تیم سه نفره به عنوان برداشتکننده و یک نفر به عنوان نیروی کاشت انجام میشد. سرعت کاشت مو در این روش 12 گرافت در دقیقه و حدود 700 مو در ساعت کاشته میشد.

پروفسور jung chul kimمدل جدیدتری ارائه داد که در حال حاضر در مصر و کشورهای خاورمیانه انجام میشود و توسط نوعی سوزن انجام میشد.دکتر Boudjemaدر فرانسه به وسیله کاشت مکانیکی مو ارائه داد که شبیه قلم کاشت مو دکتر راسمن بود ولی تا زمان نوشتن مقاله تمایلی به انجام این روش نبوده است.